wtorek, styczeń 26, 2021

Odwiedza nas 95 gości oraz 5 użytkowników.

VTX MOOKIE-900x200 3

VTX Polska
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Tutaj pytaj, szukaj, prowadź dyskusje na temat zagadnień technicznych VTX

TEMAT: Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 15:39 #288790

• djbovorta
  • djbovorta Avatar
  • Świeżak
  • VTX 1300R 2009
  • Otrzymane podziękowania 8
Tak się zastanawiam , przepalać co tydzień dwa motocykl czy lepiej nie przepalać przed jazda !? Takie przepalanie oczywiście do rozgrzania powoduje ze świece robią się czarne. Jednak przejechać nawet 2 km to nie to samo co pół godz na postoju pracy silnika. Do tego praca silnika na stopce bocznej = kąt pochylenia motocykla czy to nie szkodzi w smarowaniu. Najlepiej by było odpalić i się przejechać z 2km ale jak się nie da jechać czy warto na postoju palić. Wiadomo gaźnik , paliwo paruje itd. Odpalanie co jakiś czas wpuści nam nowe paliwo do gaźnika ale czy na resztę podzespołów czyli świec nie działa to negatywnie? Zauważyłem ze jak tak przepalały motocykl co jakiś czas i zdemontowałem świece były czarne. Ale jak już odpaliłem i przejechałem dosłownie 1km świece były żółte ( kawa z mlekiem) i już w sumie sam nie wiem czy lepiej przepalać czy czekac do wiosny. Wiadomo jak się przepala to pierwsze uruchomienie na wiosnę jest szybsze mniej kręcenia dla ucha to poprawa a czy faktycznie to jest lepiej
Legancko tego...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 15:58 #288791

• Maciej polbratek
  • Maciej polbratek Avatar
  • Senior forum
  • Vtx 1800R 2002 vfr 800 v tec 2003
  • Otrzymane podziękowania 242
A czy kosiarke do trawy też( spalinową dla jasnosci)przepalasz w zimie? Zalezy gdzie trzymasz ten motocykl. Jesli w cieplym suchym garażu to bez problemu odpalisz na wiosnę. Jak w blaszaku wolnostojacym to ... mozesz mieć problemy bo z benzyny i wilgoci zrobi Ci sie kisiel w gaźniku. Przepalanie na wolnych obrotach powoduje okopcenie świec bo masz bogatą mieszankę ustawioną zapewne na "oko". Zresztą na wolnych mieszanka zawsze jest bogatsza w paliwo niż przy obciążeniach srednich i dużych ale to zapewne wiesz.druga sprawa to taka ,ze mozesz uszkodzić świece i potem z "niewiadomych"przyczyn na wiosne bedą problemy. Trzecie. Odpalasz silnik na pol godziny co powoduje, ze wewnatrz wtrąca sie woda z powietrza, ktora podczas normalnej jazdy zdązyła by odparowac a tu sie skrapla i scieka do oleju. Także ja nie przepalam. Te trzy,cztery miesiace nie zaszkodzą a przepalanie może zaszkodzić.Takie moje zdanie.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 16:04 #288792

• djbovorta
  • djbovorta Avatar
  • Świeżak
  • VTX 1300R 2009
I o takie opinie właśnie mi chodzi. Ja czasem nie potrafię się powstrzymać i przepadałem ale tak jak pisałem wyżej po tam pół godz pracy za każdym razem świece czarne. Ale jak już czyściłem gaźnik było zimno ale się przejechałem ponad kilometr po rozgrzaniu i świece były ok. Gaźnik mam w oryginale nikt nie kręcił

Takie pytanie !!! Jaki rozmiar gwintu świec jest w vtx1300 ? Chce sobie kupić urządzenie do sprawdzania mieszanki
Legancko tego...
Ostatnio zmieniany: 2021/01/09 16:11 przez djbovorta.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 16:25 #288793

• Duch Mariusz Tadeusz
  • Duch Mariusz Tadeusz Avatar
  • Świeżak
  • VN800-VN800-VN900-VTX1300C
  • Otrzymane podziękowania 20
od 6 lat i 2-wuch motocykli już nie przepalam wyjmuje i zabieram akumulator do domu
do samego garażu chodzę by coś przy pogrzebać, popatrzeć na piękną albo pogadać z dziadkami garażowymi

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 17:41 #288794

• Maciej polbratek
  • Senior forum
djbovorta napisał:
I o takie opinie właśnie mi chodzi. Ja czasem nie potrafię się powstrzymać i przepadałem ale tak jak pisałem wyżej po tam pół godz pracy za każdym razem świece czarne. Ale jak już czyściłem gaźnik było zimno ale się przejechałem ponad kilometr po rozgrzaniu i świece były ok. Gaźnik mam w oryginale nikt nie kręcił

Takie pytanie !!! Jaki rozmiar gwintu świec jest w vtx1300 ? Chce sobie kupić urządzenie do sprawdzania mieszanki

Akurat wiesz ,ze przed Tobą nikt nie krecił w tym gaźniku ;) .
A gwint świecy to najprościej zmierzyć . Średnica 12 a długość 19
Ostatnio zmieniany: 2021/01/09 19:36 przez Maciej polbratek.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 22:33 #288807

• Piotr 1
  • Piotr 1 Avatar
  • Młodszy forowicz
  • Otrzymane podziękowania 95
Od czasu kiedy w moje użytkowanie weszły motocykle z kraju kwitnącej wiśni nigdy nic zimą nie odpalałem. To nie WSK czy IŻ ( z całym szacunkiem do konstruktorów tych marek ) ????

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 23:30 #288809

• Wieczor
  • Wieczor Avatar
  • Platynowy forowicz
  • VTX 1300S Retro, Gąbin/Gostynin
  • Otrzymane podziękowania 2928
Ja rownierz nic nie przepalam. Jedynie aku podpiete pod prostownik impulsowy ;)
allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=302831

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/09 23:48 #288810

• Maciej polbratek
  • Senior forum
Piotr 1 napisał:
Od czasu kiedy w moje użytkowanie weszły motocykle z kraju kwitnącej wiśni nigdy nic zimą nie odpalałem. To nie WSK czy IŻ ( z całym szacunkiem do konstruktorów tych marek ) ????
Jak miałem komara,ogara,wsk,junaka i jawe to tez w zimie nie " przepalałem" .wrzucałem do piwnicy a na wiosnę wystarczyło świecę przeczyścić,zalac paliwo kopnać kilka razy i zabawa zaxzynala sie na nowo.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 00:08 #288811

• Herbert
  • Herbert Avatar
  • Świeżak
  • Otrzymane podziękowania 1
A ja zawsze co zimę odpalam motocykle, aż do włączenia się wentylatorów. Robię to średnio, raz na miesiąc.Jak do tej pory nie zauważyłem negatywnych skutków, olej w porządku a świec nie ruszam, chyba ,że trzeba je wymienić. A przy takich łagodnych zimach to u mnie nie ma zimowych przestojów, 5 km. a muszę się przejechać, jak tylko warunki pozwalają.XX w moich rękach jest 16 rok, ma przebieg 147 tyś. km, tak więc przepalanie mu nie zaszkodziło. VTX nie miał jak na razie długiego przestoju, ale po ostatnich śniegach, pewno postoi.Zalet odpalania też nie widzę żadnych, po za tym że lubię dżwięk silnika.

Re:Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 01:00 #288812

• Domas
  • Domas Avatar
  • Złoty forowicz
  • VTX 1800 F
  • Otrzymane podziękowania 1615
Przepalać tylko dla pokrzepienia duszy. Moto tego nie potrzebuje ale kierownik bardzo. Coby sobie uświadomić że sezon już blisko i po zimie przychodzi wiosna. Innego sensu nie widzę :) ;)
Ps. Jak już przepalać to im zimniej tym dłużej , min. 1 godzinę.

.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maciej polbratek

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 01:14 #288814

• freddie
  • freddie Avatar
  • Młodszy forowicz
  • VTX18S TR3T ZX14R NORTON ES2 1931
  • Otrzymane podziękowania 245
generalnie sa dwie szkoly zimowania. bardzo duzo zalezy takze od typu motocykla.

bez zimowego odpalania motocykle ze zwyklym gaznikiem i przepustnica ciagnieta ordynarna linka reaguja zupelnie inaczej po dlugim staniu, niz te z pompa wtryskowa. paliwo potrafi sie rozwarstwiac juz po dwoch miesiacach
oczywiscie mozna wydlubywac i czyscic swiece oraz zalewac paliwo jak pisze maciej, o ile jest do nich w miare dobre dojscie. w niektorych sprzetach trzeba do tego sciagac zbiornik paliwa itd itp co znacznie wydluza zabawe w pozniejsze wiosenne odpalanie.

kiedy zaczynalem swoja przygode z japonczykami w 1980 roku i nie bylo wtedy pomp wtryskowych, kazdej wiosny musialem pilowac rozrusznik w sumie okolo 20minut oczywiscie z przerwami. to bylo bardzo frustrujace, tym bardziej, ze najblizszy sklep z nowymi akumulatorami do japsow znajdowal sie w berlinie zachodnim, a za cene jednego nowego zylo sie jakies pol roku. takie byly realia.

dzisiaj realia sa zupelnie inne, ale mimo to od 40tu lat regularnie odpalam kazde moto 2x w miesiacu i kazde z nich zawsze pali od strzala. do tej pory nie zauwazylem zadnych negatywnych objawow, a jak pisal kolega wyzej, muzyka silnika bawi moja dusze rowniez w zimowe wieczory, kiedy slucham dzwieku kilku silnikow naraz, umilajac sobie wieczor litrowym kuflem leffe dark.

oczywiscie wszystkie motki zawsze staly w delikatnie ogrzewanym garazu. garazowanie w nieogrzewanym blaszaku i odpalanie po zimie to zupelnie inna historia
audi multa loquere pauca
Ostatnio zmieniany: 2021/01/10 01:15 przez freddie.

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 02:07 #288815

• Maciej polbratek
  • Senior forum
A może odpalić przed zimowym postojem i nie gasić do wiosny. Wtedy mozna odrazu wsiąść i rura ile fabryka dała. Freddie,ja pisałem o wuesce i junkersie.. tam świce były na wierzchu,innej jakosci,paliwo, oleje też inne. Nawet dzisiaj w quadzie syna po zimie czyszczę świecę bo wtedy odpala bez problemu i zbednego krecenia. Ilu kierownikow tyle sposobów a Ty Djbovorta mechanikujesz od lat ( jak gdzieś pisałeś)i zadajesz takie pytania. Samochod czy motocykl albo kosiarka spalinowa co za różnica silnik jest silnik. Motocykl to nie prom kosmiczny. Wasze zdrowie...Panowie
Za tę wiadomość podziękował(a): gajor

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 07:27 #288816

• gajor
  • gajor Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Grubas 300,KTM 1190 INNOWIERCA
  • Otrzymane podziękowania 3824
Co roku to samo,
Odpalać nie odpalać,odpalać nie odpalać.
Qurła oszaleć mozna :sick:
Weż sobie jeden z drugim na jesień nagraj na dobrym sprzęcie swoje moto .
W zimę jak znalazł ,puść na dobrych głośnikach ,weż browar i przepal dwie paczki fajek bo będzie to lepsze dla moto niż odpalamie!
Albo wierszyk sobie ebnij w naszym Klubie Poetów,
Brum brum brum,bram bram bram ale mam zajebisty stan :)
Pozdrawiam cieplutko :evil: .
Moja Babcia była zagorzałą katoliczką i ja po Babci jestem za gorzałą :)
Za tę wiadomość podziękował(a): sowa, Józek, Maciej polbratek, gmajkel, Stawros

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 08:32 #288817

• djbovorta
  • djbovorta Avatar
  • Świeżak
  • VTX 1300R 2009
Owszem mechanikuje od lat i nie zgadzam się ze silnik to silnik i ze można pakować wszytskie do jednego wora. Główna różnica jest w zasilaniu paliwem, jeśli przy wtryskach uważam ze nie trzeba odpalać w zimę i motocykl może stać nawet rok i przy próbie uruchomienia odpali od strzała. Inaczej sprawa wyglada w gaźniku. Jak wiemy paliwo paruje i się rozwarstwia. Cześć lotna jak kolega pisał wyżej może ulecieć już po dwóch miesiącach. A biorąc pod uwagę to ze kraniki w x mamy podciśnieniowe wiec bez uruchomienia paliwo nam się nie uzupełni w komorze pływakowej. Jak by się wydawało przy praktykowaniu zostawiania otwartego kranika na dłuższy postój. Tak właśnie robię w kosiarkach itp. Koledzy motocykl to nie samochód niestety i stety. A skad wiem ze nie był kręcony gaźnik? Bo dysza regulacyjna mieszanki jest w fabrycznej pozycji licząc ilość obrotów. Moje pytanie miało na celu zestawienie doświadczeń kolegów posiadających vtx dzięki czemu mogę pozbierać doświadczenie nabierane niejednokrotnie latami przez kolegów którzy co nie co zauważyli. Chciałem rozwiązać problem który mnie nurtuje a wygląda tak : przepalać raz w miesiącu ale można przez to dorobić się wymiany świec i oleju w którym zbierze się więcej niż zwykle wilgoci ale za to oszczędzasz rozrusznikówi wiosennego kilkunasto minutowego kręcenia z przerwami bądź bez . Albo nie palić zima co może skutkować zaszlamionym gaźnikiem co się z tym wiąże demontaż i czyszczenie oraz kręcenie aż zaskoczy i piłowanie rozrusznika . Wydaje mi się nie blachę pytanie bo wcale nie chodzi o to żeby znaleść sobie powód by posłuchać brum brum
Legancko tego...
Za tę wiadomość podziękował(a): gajor

Przepalać czy nie przepalać o to jest pytanie 2021/01/10 08:36 #288818

• Zygzak
  • Zygzak Avatar
  • Ekspert
  • Kawasaki ZZR 1400 - Honda VTX 1800
  • Otrzymane podziękowania 819
Krzychu ale to tak samo jak z pkt3 cały czas zdrowie picie itd. Idąc Twoim tokiem myślenia to zaraz forum umrze bo nie będzie o czym rozmawiać. Przychodzą nowi i pytają po to jest forum :P u wujka google też można poszukać odp na własne pytania ale lepiej wśród swoich. Po zimie będzie znowu temat jaki olej wlać :lol: takie życie dlatego lepiej sobie nalać i albo odpowiedzieć na pytanie albo nawet nie czytać ;)
Od przyjaciół Boże strzeż !!! Z wrogami sobie poradzę.

www.youtube.com/watch?v=seg-2BXMPpc
Za tę wiadomość podziękował(a): Blackwolf, gajor